вторник, 23 октября 2012 г.

Уклін в правилах етикету


Що таке - уклін? Фактично це схилення голови, тобто самої важливої ​​частини тіла, яка, по суті, є символом людини і втіленням життя. Схиляючи голову перед кимось в поклоні, людина, як би, пропонує її разом із самим життям тому, кому відважує уклін. Разом з цим уклін має і ще один сенс: схиливши голову, людина немов робить себе нижче, тим самим, підкреслюючи високий статус того, кому вклоняється.

Уклін в правилах етикету
Історично поклони виникли, як частину молитви, причому, вони є і в мусульман, і у православних. Здійснюючи намаз, мусульманин стає колінами на килимок, звертаючи особа до Мекки, і відбиває певну кількість поклонів.


У православному богослужінні є, так званий, малий і великий поклони. Малий уклін дозволяє нахилити тільки голову і торс, а ось великий уклін повинен бути таким, щоб рукою можна було дістати до землі. Він ще називається земним поклоном і використовується при старанній молитві. У церкві поклони були і покаранням за різні провини. Причому, визначалося точно число поклонів, яке винний повинен був виконати.

Незважаючи на те, що уклін - універсальний жест, все одно у різних народів він виконується по-різному. На Русі глибина уклону залежала від соціального статусу і конкретної ситуації, в якій уклін відбувався. Якщо поклони супроводжували прохання, то вони були низькими. У російській мові є слова «бити чолом», і це практичні буквальне позначення уклону-прохання чи виявлення вірнопідданих почуттів перед знатними особами з боку підданих чи залежних від них людей.

За російською традицією, входячи в чужий будинок, люди молилися іконам і вітали трьома поклонами господарів. При цьому перший уклін призначався Богу, а другий - господареві та господині, а третій - усім добрим людям.

Існували в російській традиції і поклони землі, як годувальниці і матусі всього живого. Землі не тільки кланялися, до неї припадали, цілували, молячись про врожай, багатство. Такими поклонами каялися і навіть сповідалися.

З часом ритуальні поклони стали етикетними і звелися в більшості випадків до нахилу голови в знак подяки, вітання, при знайомстві. Причому, уклін - це, в основному, чоловічий варіант вітання. Дами кланяються легким нахилом голови в знак вітання або, як вираз подяки.

За етикетом молодшими перших кланяється старшому за віком або особі, що стоїть вище за положенням. Уклін служить і запрошенням до танцю.

В етикеті інших країн, наприклад у Польщі, уклін з цілуванням рук зберігся, як знак захоплення і поваги чоловіка до жінки. У деяких країнах, наприклад, в Таїланді, Японії, Китаї та ін уклін - обов'язковий при знайомстві і привітанні.


Комментариев нет:

Отправить комментарий