воскресенье, 25 ноября 2012 г.

Правила поведінки за столом


Запрошення сісти за стіл за правилами хорошого тону потрібно приймати з невеликим запізненням, щоб встигли всістися пані та господиня. У ресторані чоловікові слід відсунути стілець для жінки, а потім вже сісти. Першою вибирає страви дама, замовляє - чоловік. Офіціанта потрібно підкликати жестом тоді, коли він знаходиться неподалік, стукати ножем по келиху, викрикувати - поганий тон.

Сидячи за столом, стежте за своєю поставою: не нахиляйтеся над тарілкою і не відкидайтеся на стільці, сидите прямо. Лікті повинні бути притиснуті до боків, на столі - одні кисті рук. Серветку зі столу варто покласти на коліна. Впустивши столовий прилад, не треба його піднімати: спокійно попросите заміну.
Правила поведінки за столом
Поки замовлені страви не були принесені всім гостям, приступати до їжі більш ніж некомільфо. Чоловікам варто починати їсти, після того як це зроблять сидять поруч дами. Особливу увагу потрібно приділяти своїй сусідці праворуч: пропонувати частування, займати розмовою, наливати вино. Час міцних напоїв або аперитивів приходить тільки після загального тосту.


Перед тим як запити їжу, необхідно витерти губи серветкою. Коли п'єте що-небудь з келиха або фужера, не закидайте голову далеко назад. Не слід, тільки сівши за стіл, відразу ж залпом випивати напій. Щоб остудити суп, не дуйте на нього, почекайте, поки він охолоне, злегка помішуючи його ложкою. Не набивайте рот великою кількістю їжі. Не варто їсти ложкою те, що можна з'їсти виделкою. Склянки або келихи з напоями не піднімають вище плеча. Далеко відставлений від вас блюдо просите передати, тягтися не слід. Не варто намагатися схопити останній бутерброд з блюда, зачерпнути останню ложку супу, з'їсти останній шматок торт та інш. Не прийнято подавати самим свою тарілку з проханням про другу порції або добавці.

Всі критичні зауваження щодо поданих страв тримайте при собі. Відмовитися від страви варто так, щоб не привертати до себе уваги. Це потрібно робити, не присвячуючи присутніх в подробиці свого травлення або дієти.
Правила поведінки за столом
Не прийнятно за столом користуватися гребінцем, припудрюють або підфарбовувати губи. Для цього є туалетна кімната, в яку можна віддалитися тільки після закінчення їжі. Без потреби виходити з-за столу до закінчення обіду виглядає неповагою до гостей.

Користуватися зубочисткою за столом - поганий тон. Не можна розмовляти з повним ротом. Перед тим, як звернутися до сусіда, ковтніть води, непомітно прополоскати рот, щоб змити застряглі в зубах шматочки їжі. За столом надавайте рівну увагу сусідам ліворуч і праворуч. Не слід повертатися спиною до одного, якщо зайняті розмовою з іншим. Не варто й розмовляти через людину.

Саме загальне правило - розмова за столом повинен вестися в нейтральному ключі, не слід зачіпати гострих тем, хвороб, питання вартості страв і напоїв. За трапезою прийнято говорити на теми, що стимулюють апетит. Однак будь-яка застільна розмова не повинна заважати їжі.

Якщо ви хочете взяти слово, потрібно встати і, щоб привернути увагу присутніх, злегка постукати по своїй чарці. Не чекаючи повної тиші, починати говорити. Як правило, застільна мова завершується тостом. Слухати мову слід мовчки, продовжувати жувати або розмовляти означає показувати неповагу оратору.

Строгих правил про те, коли і з ким цокатися, не існує. Але дотягуватися до кожного, хто сидить за вашим столом зовсім не обов'язково. Допустимо просто підняти келих, обвести присутніх очами, посміхнутися і надпити.

Якщо ви виступаєте в ролі господар або господині, постарайтеся не закінчувати свою страву першими. Інакше ви подасте знак гостям про закінчення трапези. Закінчивши їсти, прилади кладуть паралельно один одному з правої сторони тарілки. Вставши з-за столу, подякуйте господарів.

Вечеря або обід в ресторані завершуються, коли просять рахунок. Якщо в ресторан або кафе запросив конкретна людина, то він і платить за своїх гостей. Чоловік платить за запрошену їм даму, втім, жінка цілком може розплатитися за себе сама. У разі обіду компанією, порядок оплати потрібно обговорити відразу - кожен за себе або «в складчину». Всі розмови на тему рахунку припиняються після того, як він оплачений. Необхідна сума і чайові залишаються на блюдце, на якому подано рахунок.

Комментариев нет:

Отправить комментарий