четверг, 27 декабря 2012 г.

Жанри спілкування


Про що можна заговорити з малознайомою людиною, якщо взаємне мовчання стає певною мірою незручним? Найбезпечніша тема - це погода, так як на цьому грунті можливість конфліктів зведена до мінімуму навіть у людей, патологічно до конфліктів схильних. Може, про погоду говорити не дуже цікаво, починати будь, навіть серйозна розмова краще поступово і тема погоди виступить в якості «криголама» при знайомстві. Чому «криголама»? Та тому що люди, що професійно займаються спілкуванням, процес знайомства називають ломкою льоду.

У подібній бесіді при знайомстві бажано не торкатися особистих проблем і не провокувати на це співрозмовника. Не слід занадто довірливо повідомляти будь-які факти про себе. Після теми погоди можна перейти на телепрограми або новини. Поступово ви знайдете спільні точки дотику, які захоплять вас обох.

Жанри спілкування
Будь-яка дискусія - це те саме що мистецтву. Включатися в неї слід не поспішаючи, уточнюючи при цьому, чи однаково зі співрозмовником ви уявляєте собі предмет дискусії. Свою позицію відстоювати можна, спираючись на об'єктивні факти, про які співрозмовник не знає або забув. Ні за яких обставин не можна називати опонента тугодумом, циніком або егоїстом. Це всього лише епітети. Тим більше іронічний або підвищений тон ніколи не вважався аргументом у суперечці. Намагайтеся уникати будь-яких узагальнень при бесіді. Ніколи не перейде в сварку дискусія навіть на дуже гостру тему, якщо співрозмовники тільки лише відстоюють свою позицію, і не намагаються критично оцінювати позицію протилежної сторони.

Людина вихована не буде розповідати в суспільстві про своє особисте життя, стосунки на роботі, нездужання, дітях, турботах і смаках. Без особливої ​​необхідності він не буде ділитися і тим, чим він займався вранці. А про справи інших людей він буде поширюватися ще менше. Говорячи інакше, він не займається плітками.
Жанри спілкування
Якщо вам наполегливо нав'язують саме цей стиль спілкування, можна відразу відповісти: «Думаю, що нас це не стосується». Тим більше не реагуйте, якщо пліткують про вас. Ніякі спростування і пояснення ніколи себе не виправдовували. І взагалі, виправдовуються зазвичай ті, хто відчуває за собою провину. Ви відчуваєте себе винуватим? Ні? Слава Богу за вас, можете мовчати. Інакше, доводячи свою правоту людині, яка про вас досі нічого ганебного ще не чув, ви несвідомо насторожує його не на свою користь. Існує залізне правило - плітка вмирає природною смертю, якщо нею нехтують.

Нікого не прикрашають розмови на тему обговорення зовнішності знайомих. Не варто говорити про сенсаційні новинах без достовірних даних.

У компанії не варто говорити на теми незрозумілі для одного або кількох людей. Якщо вас менше семи осіб, намагайтеся вести загальну бесіду, не розбиваючись на групи.

Найчастіше присутніх змушують нудьгувати люди з постійним набором анекдотів і «цікавих випадків». Верх неввічливості - перебивати співрозмовника, особливо якщо він старший за віком. Не потрібно підказувати слова або закінчувати фрази за оповідача. Зауваження чужим дітям в коректній формі зробити можна, якщо поруч немає їх батьків. Що стосується дорослих, краще обходитися без зауважень. Молоді в своєму середовищі іноді це дозволено, але м'яко, в дружній формі і як би ненароком.

Якщо хтось мимохідь зауважив, що погано себе почуває, не варто випитувати подробиці нездужання і акцентувати на цьому загальну увагу. Новий колір волосся можна обговорювати тільки з молодими жінками, які не зафарбовують сивину. Досить небезпечно згадувати про вік присутніх і відсутніх. Не можна вживати фрази типу «Він вже старий» або «в цьому віці» при літніх людях. Взагалі вважається неетичним цікавитися віком співрозмовника. Ознакою самого поганого тону є питання про те, хто скільки заробляє. Не можна вимагати докладних пояснень від людей, якщо вони йдуть раніше, пославшись на зайнятість. Навіть якщо вам назвали причину, не намагайтеся переконати в її неважливості, і не робіть вигляд, що в ваших очах це відмовка. За етикетом краще здатися простодушним, ніж нахабним. Не займайтеся публічно самобичуванням, не скаржтеся постійно на невдачі - це некрасиво. Але й особистість, без угаву говорить про свої успіхи і досягнення, теж малосимпатичний.

Ті, хто завжди намагається здаватися вільним, дотепним і привертати до себе увагу, як правило, схильні до всіляких «ляпів». Таким людям слід особливо пам'ятати про те, що категорично неприйнятні жарти щодо росту, комплекції, прізвища, лисини, національності, кольору волосся, місця проживання, освіти. А всяка жарт, повторювана четвертий раз, стає катастрофою. Навіть анекдоти доречні в малій кількості і тільки в тему.

І взагалі, вчитися треба не стільки говорити, скільки слухати. Адже це не просто мовчати. Коли співрозмовник каже, некрасиво при цьому ритися в сумці, нишпорити по кишенях, дивитися в дзеркало або телевізор. Дивіться на мовця зацікавлено, а ще краще щиро, дайте йому зворотний зв'язок, покажіть, що вам цікава тема розмови.

На те, що було почуто випадково - непорушне табу. Ця інформація розголошенню не підлягає.

Перечитавши все викладене, зловила себе на думці, що якщо дотримуватись етикету спілкування досконально, то людям просто не буде про що поговорити. Практично майже всі теми під забороною. Це тривожний знак. Чи не тому в нашому житті так багато стресів від елементарного незнання правил етикету? Адже якщо проаналізувати всі заборонені для спілкування теми, легко зрозуміти, що ці заборони нам на благо. Тому що те, про що не варто говорити, і провокує нас на конфлікти. І щоб наше життя було спокійніше і емоційно благополучною, нам всього лише треба проявити трішки уваги до співрозмовника і завжди бути в думках на півкроку попереду, щоб вчасно помітити «гострий кут» у розмові і уникнути його, не поранивши співрозмовника і не зачепитися за нього самого.

Комментариев нет:

Отправить комментарий