Гарні манери мають на увазі наявність умінь просити вибачення і приймати вибачення. Приміром, випадково штовхнувши або зачепивши ліктем когось в транспорті, вихована людина обов'язково вимовить: «Вибачте», або «Прошу вибачення». Не менш важливий «потерпілий» відповість йому на це: «Будь ласка». Етикет не приймає такі фрази прийому вибачень як «Нічого страшного» і «Да ладно, не варто вибачень».
Однак слово «Вибачте» не завжди використовується як прохання пробачити за проступок. Прийнято, наприклад, починати з вибачення питання до випадковому перехожому про те, як потрапити на таку-то вулицю: «Вибачте, будь ласка, Ви не підкажіть, як мені дістатися до ...?».
Як просити вибачення
Коли ж вибачення має серйозні підстави, правила його приношення складніше.
По-перше, вибачається повинен добре розуміти, за що він просить вибачення, усвідомлювати свою провину, бажати спокутувати її.
По-друге, вибачатися завжди треба від щирого серця, щоб скривджений відчував Ваше каяття у скоєному, вірив щирості Ваших слів. Крім того, під час вимови вибачень необхідно дивитися в очі співрозмовнику, а не в бік. Краще використовувати фрази типу «Вибач, я був неправий», хоча іноді буває остаточно і одного щирого «Прости». Не рекомендується використовувати фразу «Вибач, такого більше не повториться» - ніхто в цьому житті ні від чого не застрахований, так що краще не кидатися гучними словами. Якщо людина не повірить в Ваше співчуття про те, що трапилося, відносини після спроби вибачитися ризикують стати ще більш напруженими.
Для того щоб правильно підібрати слова визнання своєї провини, необхідно подумки поставити себе на місце ображеної людини. Тоді Ви зможете зрозуміти, наскільки сильний біль Ви йому заподіяли і що може спокутувати ці страждання.
Проте необов'язково, щоб «потерпілий» відразу ж після приношення вибачень прощав кривдника. Іноді потрібен час (найчастіше 2 - 3 дні), щоб зіставити ступінь вини людини і щирість його каяття. Багато що тут залежить від глибини образи і характеру «постраждалого».
Часом перед тим, як сказати слова каяття, необхідно підготувати до цього людини. Якщо скривджений Вам дорогий і близький, а глибина провини колосальна, напишіть йому спочатку SMS, лист, відправте листівку з вибаченнями. Так він, може, і не пробачить Вас відразу ж, але почне збирати «в скарбничку» Ваші спроби загладити свою провину.
Етикет дозволяє доповнювати слова вибачень подарунками (Хоча деякі можуть поставитися до цього як до спроби підкупу). Якщо чоловік вибачається перед жінкою, він може подарувати їй квіти, щоб хоч якось відшкодувати завдані їй моральні страждання. Якщо дівчина зробила серйозний проступок, свої прохання про прощення вона також може доповнити яким-небудь подарунком.
Етикет дозволяє вибачатися пропонувати можливі шляхи спокутування своєї провини. Причому краще озвучувати різні варіанти, а не мучити скривдженого питаннями типу: «Ну що мені зробити, щоб ти мене простив?».
Тим, хто готовий пробачити, необов'язково відповідати на вибачення словами: можна просто посміхнутися співрозмовника або простягнути руку для рукостискання.
Комментариев нет:
Отправить комментарий